نویسنده:کلاریس سویشر                                  مترجم:مهدی حقیقت‌خواه

انقلاب باشكوه، عنوان انقلابی است كه طی ماه‌های آخر سال ۱۶۸۸ میلادی و اوایل ۱۶۸۹ میلادی در كشور انگلستان صورت گرفت. این انقلاب را به این دلیل باشكوه می‌نامند كه بدون هیچ نبردی پیروز شد و شكل دموكراتیك‌تر حكومت جای شاه مستبد و بی‌رحمی به نام جیمز دوم (از خاندان استوارت) را گرفت. پارلمان انگلستان نیز تاج و تخت را به ویلیام، داماد جیمز سپرد.
انقلاب باشكوه گرچه كوتاه و بدون شور و هیجان بود اما نقطه‌ی اوج رخدادهایی شد كه نخستین دموكراسی مدرن را پی‌ریزی كرد. دوره‌ی فرمانروایی شاهان خاندان استوارت در انگلستان كه با پارلمان از در مناقشه درآمده بودند نمایانگر درگیری‌های داغی است كه فرمانروایی هریك را یكی پس ازدیگری با ناكامی روبه‌رو ساخت. مناقشات مذهبی، وضعیت بد اقتصادی و بدهی‌های دولت و كشمكش‌ها بر سر قدرت و قانون همه و همه به رخ دادن انقلاب انجامید. اما انقلاب باشكوه با مجموعه مقرراتی كه پس از آن وضع شد، بیش از دو سده صلح و آرامش داخلی به ارمغان آورد و انگلستان را به یك امپراتوری وسیع و ثروتمند تبدیل كرد. انقلاب ۱۶۸۹-۱۶۸۸ انگلستان را می‌توان مقدمه و پیش‌زمینه پی‌ریزی پایه‌های دمکراسی مدرن در جهان دانست.

نگارنده در كتاب حاضر كه چهلمین اثر از مجموعه‌ تاریخ جهان است به بررسی این حركت اصلاحی در انگلستان قرن هفدهم می‌پردازد و جنبه‌های مختلف آن و هم‌چنین عوامل و پیامدهای این انقلاب را تجزیه و تحلیل می‌كند. مطالب كتاب مخاطبان را با فضای انگلستان در آن زمان، نیروهای بانفوذ و جریان‌های قدرت و هم‌چنین وضعیت جامعه‌ی انگلستان آشنا می‌كند.
انسجام موضوعی، توضیح روشن و کامل هر مرحله از انقلاب، بیان پیش‌زمینه‌ها و دلایل آن، اشاره به دشواری‌ها و ناهمواری‌های راه رسیدن به حکومت پارلمانی و دمکراتیک، سبب می‌شود مخاطب پس از خواندن کتاب دریابد که برای رسیدن به دمکراسی پایدار باید تمام مراحل گذار در جامعه طی شود و درک کند که حاکمان و اندیشمندان، هرکدام در شکل‌گیری این تجربه‌های اغلب دشوار و پرهزینه، چه نقشی دارند. آوردن برخی موضوع‌های ویژه، سخنرانی‌ها، اظهارنظرها و خاطرات تاریخ‌نگاران، سیاستمداران و اندیشمندان درباره انقلاب باشکوه، سبب برجسته کردن این بخش‌ها و جلب توجه بیشتر خواننده به این موضوع‌ها می‌شود و او را به تفکر و تعمق درباره آن‌ها وا می‌دارد. کتاب دارای تصویرهایی با زیرنویس‌های روشنگر، نقشه و معرفی کتاب‌هایی برای مطالعه بیشتر است.

درخواست کتاب

  • کتاب های صوتی در صورت وجود ارسال می شود و در صورت نبود، فایل پی دی اف ارسال خواهد شد. شما با انتخاب گزینه زیر فقط اولویت رو مشخص میکنید.